Dış cephe boya veya kaplamalar uygulandığı yüzeyi güzelleştiren ve koruyucu bir tabaka meydana getiren malzemelerin genel adıdır. Uygun zemin hazırlığı sonrası,astar kullanımı yapılır, son kat olarak da istenen renkte düz veya grenli boya ya da dekoratif mineral kaplama ile işlem bitirilir. Çatlakların yapıya verdiği zararlar; Bina cephelerinde az ya da çok, çeşitli tip ve büyüklükte çatlaklar görülür. Bu sorunla özellikle bir süredir kullanımda olan binalarda çoklukla karşılaşılmaktadır. Nem çatlak boyunca duvarın içine girer ve bir süngerdeki gibi yayılır. Duvara işleyen nem duvardaki ısı yeteneğini azaltarak,dış cephe boya tabakasından dış sıvaya oradan da tuğlaya doğru iner ve duvarın iç cephesine baskı yaparak çıkabilir.

Soğuk ve sıcak havalar, her iki tarafında hareketine neden olur. Çatlak kenarları birbirine sürtünerek, çatlağın genişlemesine ve derinlemesine yol açar. Duvarda bulunan nem, yaz aylarında buhar olur, kış aylarında buza dönüşerek genişler. Her iki durumda da,dikkate değer ölçüde basınç kuvvetleri oluşur. Bu sonuçlar dış duvardaki ilk çözülme ve gevşeme belirtileridir. Daha sonra, gevşeme yerlerinden küçük parçalar dökülmeye başlar. Artık dış duvardaki kansere benzer hastalık başlamıştır. Erken teşhis ve doğru uygulama yapılmaz ise bina kullanılmaz hale gelir.

Uygulanabilecek Boylar : Silikonlu Düz Boya: Maksimum nefes alma ve su iticiliği özelliğine sahip olup renkleri solmayan düz bir dış cephe boyasıdır. Akrilik Düz Boya : İzolasyonlu düz bir dış cephe boyasıdır. Rulo ve fırça yardımı ile uygulanır. Grenli Yüzeyli Boya: Mat görünümlü, dekoratif görünümlü olup, role ve fırça yardımıyla uygulanır. Rulo ve fırça yardımı ile uygulanır. Dekoratif Mineral Kaplama : Maksimum suya dayanıklı, nefes alma özelliği olan silikon ve elyaf katkılı akrilik esaslı kullanıma hazır, çelik mala yardımı ile uygulanan bir dış cephe kaplamasıdır.